812/​57

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Forår. De første anemoner. Sign. H. A. Brendekilde 1889. Olie på lærred. 129×160.

Litteratur: Gertrud Hvidberg-Hansen, “Brendekildes billedverden-stemming og skæbne”, 2001 s. 52–56, afb. s. 55. Citater fra bogen nedenfor.

H. A. Brendekilde fremstiller et udsnit af naturen. Motivet fremstår som et lukket “skovrum”. “Stammer, grene og løv er beskåret i billedets kant, således at skoven ikke gengives som en større helhed under himmel og skyer... Der zoomes dermed ind på skovbunden, den nederste del af træstammerne og enkelte løvgrene. Disse elementer fremtræder som billedets vigtigste sammen med de enkelte menneskefigurer”.

Forgrundens blomster står skarpt, “men som blikket vandrer mod baggrunden, forsvinder skarpheden brat, og landskabet antager en panoramisk, fjern karakter”. Den unge pige og barnet er næsten taget på “fersk gerning” i færd med at plukke anemoner, som en slags “trekant” udfylder de billedets midterfelt og suger opmærksomheden til sig.

Den unge pige på maleriet forestiller Maren Kristine Hansen (1872–1956), der var ung pige i huset hos Ida Juliane Antonie Brendekilde (1860–1920) og H. A. Brendekilde (1857–1942) i slutningen af det 19. århundrde. Maleren indledte et forhold til den unge pige, men først i 1918 blev de gift. Hun blev iøvrigt brug som model i flere af hans malerier.

Malerier, 31. maj 2010

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.100.000 DKK