900/​549

Claes Oldenburg (f. Stockholm 1929)

“Proposal for a Broome Street Expressway in Form of a Cigarette and Smoke”, 1973. Fra “Reality and Paradoxes Portfolio”. Sign. C. Oldenburg, 45/100. Udgivet af Multiples, Inc. New York. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56.

Litteratur: A. & P. 111. Proveniens: Galerie Jerome, København.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag