Claes Oldenburg (f. Stockholm 1929)
“Proposal for a Broome Street Expressway in Form of a Cigarette and Smoke”, 1973. Fra “Reality and Paradoxes Portfolio”. Sign. C. Oldenburg, 45/100. Udgivet af Multiples, Inc. New York. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56.
Litteratur: A. & P. 111. Proveniens: Galerie Jerome, København.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021