2417/​39

To figurer af patineret kobber legering i form af Buddha Shakyamuni siddende på lotustrone og med mandorla og stående Buddha med højre hånd i abhaya mudra. En monteret på stand. Thailand, 18./19. årh. og Nepal/Indien, 20. årh. H. eksl. base 18 cm. and 25 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stående figur med reparation/revne.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK