2417/39
To figurer af patineret kobber legering i form af Buddha Shakyamuni siddende på lotustrone og med mandorla og stående Buddha med højre hånd i abhaya mudra. En monteret på stand. Thailand, 18./19. årh. og Nepal/Indien, 20. årh. H. eksl. base 18 cm. and 25 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stående figur med reparation/revne.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag