2119/709
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Punslet ornament af kobber i form af ugle, isat øjne af grønt glas. Tidligere anvendt som skilt ved boghandler. Ciseleret med “Boghandel” samt “SBF” og “PBF”. Usign. H. 28. B. 16.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kobber noget patineret. Ene øje med afslag bagpå.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud