2043/396
Dansk ex fransk riflet musket M/1822/61. Hanen er stemplet 3218, sideblikket stemplet 8666, mens de øvrige jerndele inkl. ladestokken er stemplet 5679. Piben har tydelige riffelgange og kolben har et blankt nummerskildt.
Jernet plettet og bagerste sigte mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag