Svend Langkilde (, Danmark 20. århundrede)
“Butler's Tray”. Sofabord med medestel og løs bakke af riopalisander. Beslag samt krydssprosser af messing. Udført 1960’erne hos Langkilde. Udgået fra Illums Bolighus, plakette herfra. H. 51. L. 72/88,5. B. 44/61.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
20 bud