1946/​479
George III standur i kasse af mahogni. Værk med sekund- og datoangivelse. Messingskive signeret. John Bayne, Stirling. England, 18. årh.s slutning. H. 218.

Be­skriv­el­se

Kassen restaureret. Lodder, pendul og nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

800 kr.

12 bud

(Autobud) 800 kr.
750 kr.
(Autobud) 700 kr.
650 kr.
(Autobud) 550 kr.
500 kr.
(Autobud) 440 kr.
420 kr.
(Autobud) 340 kr.
320 kr.
260 kr.
250 kr.