896/62
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
En forårsdag ved et åløb. I baggrunden en vandmølle og i forgrunden skræppeblade og ænder med ællinger. Sign. P. Mønsted 1911. Olie på lærred. 118×87
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020
Vurdering
Hammerslag