2109/913
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
“Superellipse”. Spisebord med klemben af stål. Top af masurbirk. Udført hos Bruno Mathsson International med licens fra Fritz Hansen, mærket. H. 70. L. 240. B. 120.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre kanthak og finérafslag.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag