Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Fodgængere”, 1957. Usign. Olie på lærred. 63×86
Litteratur: Poul Vad: “Albert Mertz”, Vor Tids Kunst nr. 63, gengivet side 31. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1962, kat. nr. 59. Udstillet: “Totalmertz”, Nikolaj Udstillingsbygning, København, 1999.
Malerier og grafik, 7. juni 2017