2444/​210

Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den spansk-franske maler Pablo Picasso (1881–1973) fotograferet i anledning af dennes 75 års fødselsdag den 25. oktober 1956. Bagside med beskrivende tysk telegramtekst dateret den 13. oktober 1956. Dobbeltglas og egetræsramme. Lysmål 20×16. Rammemål 31×26.

'Det tog mig fire år at lære at male som Rafael, men et helt liv at lære at male som et barn.' Pablo Picasso.

Dette er et originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi fra 1956, som fremstår med hjørneknæk i nederste venstre hjørne. Desuden enkelte aldersbetingede overfladekrakeleringer. Antageligt let gulnet. Bagside med nogen misfarvning. Herudover almindelige alders- og håndteringstegn.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?