2440/​809

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Vase af lertøj modelleret med indridset blad- og linjedekor. Dekoreret med blå og brune glasurer på lysegul bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 28. Diam. 16.

Litteratur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, København 2002, afb. s. 110.

Litteratur: Ane Maria & Annimi Holst Schmidt: “Kähler & Keramikken”, Humlebæk 2001, afb. s. 74.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på fodrand.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

11 bud

101714 (Autobud) 2.500 DKK
315020 2.400 DKK
101714 (Autobud) 2.300 DKK
315020 2.200 DKK
101714 (Autobud) 2.100 DKK
1163875 2.000 DKK
101714 (Autobud) 1.700 DKK
1163875 1.650 DKK
101714 1.600 DKK
315020 1.550 DKK
101714 1.500 DKK