2440/810
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj med hornglaseret dekor i mørkebrune nuancer med enkelte grønne og blå elementer på lysegul base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 29,8. Diam. ca. 15.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering