2147/​903

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 703”. Sjælden armstol med stel af forkromet stål, armlæn af eg. Sæde og ryg betrukket med grøn uld. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds samt mindre huller.

Moderne kunst og design, 23. november 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

17 bud

13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK