2147/903
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 703”. Sjælden armstol med stel af forkromet stål, armlæn af eg. Sæde og ryg betrukket med grøn uld. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds samt mindre huller.
Moderne kunst og design, 23. november 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud