914/​870

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Snedrive paa Vejen bag Haven”. Baldersbrønde. Sign. L. A. Ring 1912. Olie på lærred. 32×28.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier, tillægget 1922, nr. 702.

Udstillet: Charlottenborg 1912 nr. 453. Kunstforeningen, “Fortegnelse over arbejder 1901–1914 af L. A. Ring”, 1914 nr. 129. Kunstforeningen, “L. A. Ring”, 1953 nr. 68.

Litteratur: Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring”, 1934, afb. s. 387. Cai M. Woel, “L. A. Ring. Et levnedsrids”, 1937, afb. s. 83.

Proveniens: Kobbersmedemester Magnus Jensen (1914). Kunsthandler Chr. Larsen (1916). Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling (1917, 1922), dennes fortegnelse, 1917 nr. 168. Direktør Max Nielsen (1953). Bruun Rasmussen auktion 163, 1964 nr. 240, afb. s. 63. Bruun Rasmussen auktion 243, 1970 nr. 28, afb. s. 44. Bruun Rasmussen auktion 593, 1993 nr. 23, afb. s. 16. Kunsthistorikeren Hans Edvard Nørregård-Nielsen (1945–2023).

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK