To malerier, et forestillende Kali siddende på Shiva og Sava i et flammende ligbål, med halskæde af kranier og med våben i hendes hænder, det andet forestillende Mughal kejser med adelsmænd. Begge gouache på papir. Indien, 19. årh. 24×19 cm. and 22×29 cm. (2)
Proveniens: Anæstesisygeplejerske Birgit Trier og, dr. phil og cand. polyt Jesper Trier 1932–2017
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020