2143/​537

Olivia Holm-Møller (f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970)

Markarbejdere. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 28×38.

Olivia Holm-Møller arbejder tværmedialt og med mange udtryk. Med hendes maleriske univers og værker anses hun i dag som en af 1900-tallets mest markante kvindelige malere.

Hun er uddannet på Emilie Mundt og Marie Luplaus Tegneskole samt på Kunstakademiet i København. Holm-Møller er ligeledes medlem af Kvindelige Kunstners samfund og udstiller med foreningen ved flere lejligheder. Holm-Møller rejste i lange perioder af sit liv for at få inspiration, hvilket ses i hendes værkers billedsprog.

Holm-Møller er repræsenteret i flere museumssamlinger som SMK, Vejle Kunstmuseum, Ribe Kunstmuseum, AROS, Fynsk Kunstmuseum.

Original stand. Papiret er gulnet. Små håndteringsmærker. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK