2043/​586

Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)

En stor vase af lertøj modelleret med fire hanke i form af snegle. Dekoreret med grøn, blå, brun og lys gul glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 36.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afslag og afskalninger i glasur.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

26 bud

(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.