2043/586
Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
En stor vase af lertøj modelleret med fire hanke i form af snegle. Dekoreret med grøn, blå, brun og lys gul glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 36.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afslag og afskalninger i glasur.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud