185/​2

Rasmus Styrmer (f. 1989)

“Horse with no name 1”, 2021. Sign. Rasmus Styrmer på bagsiden. Akryl og olie på lærred. Ramme af egetræ med motiver. 30×20.

Den danske kunstner Rasmus Styrmer (f. 1989) bor og arbejder i København, Danmark. Styrmer er uddannet på Det Kgl. Danske Kunstakademi i København. Han arbejder ud fra forskellige medier som maleri, performance, film, lyd, skulptur, installation og fotografi. Hans kunstneriske praksis fokuserer på tanker om køn, identitet og vores individuelle og kollektive opfattelse af virkeligheden i verden omkring os. Han eksperimenterer konstant med forskellige tidslinjer, sansninger og referencer, der abstrakt konvergerer i hans værker. Repræsenteret ved Jacob Bjørn Galleri.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

210975 3.200 DKK
310081 3.000 DKK