2031/884
Svensk møbeldesign
Øreklapstol med stel af mørkbejdset træ. Sæde, sider og ryg betrukket med mønstret lyst, blåt og rødt stof, sider sømbeslået. 1930'erne-40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag på ene bagben. (Se foto) Betræk med reparation på front. Kedder med defekter.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag