Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Vase og skål af lertøj med indridsede mønstre i relief. Delvist dekoreret med gråhvid, blå og grøn glasur samt okkerbrune elementer. Sign. monogram. Unika. H. 8,5 og 16,5. (2)
Almindelig brugsslitage. Skål: lille afslag med fodrand og et lille afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
31 bud