1509/839
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
“Logos”. Kontorstol på fempas drejefod, med brunlakeret stel, sæde, ryg og armlæn med patineret brunt skind. Udført hos Knoll.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015
Vurdering
Hammerslag