2044/​878

Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med rødt stof. Udført 1930–1940erne.

Brugsslitage herunder ridser og mærker, pletter, smuds og mindre defekter. Bagben med mindre afslag.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
1.500 DKK