2423/​85

Marie Luplau (f. Hillerød 1848, d. Frederiksberg 1925)

Hjulspor nær Gl. Kongevej med hustage i baggrunden. Nær Sign. M. Luplau 03. Olie på lærred. 25×40.

Motivet relaterer til værket “Motiv ved gl. Kongevei i Aaret 1889” som forefindes på Den Hirschsprungske Samling.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1242, 2012 nr. 49.

Enkelte spinkle krakeleringer og ved lant enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning og let opstramning.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. juni 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

13 bud

6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK