865/​375

Italiansk Rokoko chatol med vitrineskab af forgyldt og grønlakkeret træ, dekoreret med kinesierier i guls, buet top med rocallie, front med tre glasdøre, bag hvilke hyldeknægte i forskellige størrelser, underdel med skrå skriveklap, bag hvilken interior dekoreret i gult med blomster, store skuffer og ben udskåret med volutter. Venedig, 18. årh.s midte. H. 282. B. 125. D. 67.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Vur­dering

400.000 DKK

Hammerslag