2043/534
Bodil Gøtzsche
Sæt på tre stole med stel af patineret eg. Sæde og ryg betrukket med patineret rødbrunt skind. Formgivet 1939. Udført hos snedkermester K. Thomsen. (3)
Litteratur: Grete Jalk [ed.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 år”, bind 2, s. 103.
Brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag