David Roberts (f. Edinburgh 1796, d. London 1864)
Tsur ancient Tyre April 27th 1839 og Sarda, ancient Sidon April 28th 1839 begge tryksign. Tryksign. David Roberts R. A. samt “Crypt of The Holy Sepulchre Jerusalem” (Krypten i Gravkirken i Jerusalem). 1842. Usigneret. Alle litografi på papir monteret i passepartout. 33,5×50. (3).
Enkelte minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020