2427/710
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Staved teak” og “Rare woods”. Isspand og to fade af massiv teak og wengé. Model 810 og 1601. Alle dele stemplet IHQ. Udført hos Nissen, Langå og Kronjyden. H. 39,5. Diam. 32 og L. 42,5. (3)
Litteratur: Dansk Designs produktkatalog ca. 1965.
Brugsslitage. Ridser, mærker og stødmærker.
Vurdering