1841/9670
Paul Kedelv (f. 1917, d. 1990)
“Coquille”. Fire organisk formede skåle af klart glas, indlagt med violet, rosa, blå, brunt, gulgrøn samt ravfarvet glas. Alle sign. Udført hos Flygsfors, Sverige, 1950erne. H. 10–13. Diam. ca. 28–38. (4)
Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag