1722/​526

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 375/3”. Tre-personers additionssofa af massiv eg, løse hynder betrukket med grønt mønstret uld. Formgivet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 215. (3)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. To samlebeslag samt ekstra uldstof medfølger. Let falmet betræk. Betræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK