2424/915
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 40”. Tre indskudsborde med stel af eg, top af teak. Formgivet 1953. Udført og stemplet hos Andr. Tuck. H. 45/46/48. L. 40/46/52. B. 29/31,5/34. (3)
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag