Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Lænestol med stel af bejdset bøg. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med patineret, originalt rødt skind. Model 5313. Udført ca. 1940erne hos Rud. Rasmussens Snedkerier, København med etiket herfra.
Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, ill. og omtalt i bd. 1, s. 361, 364 samt i bd. 2, s. 89.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 2, s. 28–29. Afbilledet.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter. Skind med overfladiske krakeleringer samt enkelte mindre huller.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014