872/​965

William Scharff (f. København 1886, d. sst. 1959)

“Ænder på loen”, ca. 1947. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 80×140.

Litteratur: Ernst Mentze: “William Scharff. En kunstner og hans tid”, København 1958, større version af motivet geng. s. 201. Udstillet: “Kunstforeningens Udstilling”, Charlottenborg, København, 1958, kat. nr. 156.

Malerier og grafik, 7. juni 2017

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK