903/​558

Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)

“Fragment af landskabsbillede, i forgrunden parasol”. Usign. Olie på lærred monteret på nyt lærred. 29×37.

Litteratur: Troels Andersen: “Nyfundne billeder af Jens Adolf Jerichau” ,nr. S 16. Proveniens: Tidligere i Jan Holger Jerichaus samling.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK