921/​40

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“En ung dame træder ned i en gondol”. Usigneret. Olie på lærred. 76×58.

Udstillet: Kunstforeningen, “Marstrandudstilling” 1898 nr. 431.

Litteratur: Karl Madsen, “Wilhelm Marstrand”, 1905, omtalt s. 207 og afb. s. 208. Om maleriets motiv skriver Madsen bl.a.: “Et yndlingsmotiv som Marstrand mangfoldige gange har behandlet, er en ung kvindes nedstigning i en gondol eller opstigning fra en gondol. Snart er det en fornem dame, fulgt af en latterlig ægtemand eller præst, snart en pige af folket, ledsaget af sin moder. Stedse er hendes holdning og rytmiske bevægelse indtagende yndefuld; med frembøjet hoved løfter hun op i sit skjørt, medens hun let støtter hånden til en elegant gondolieres arm. Baggrunden er snart de tætte husrækker og krumme broer ved de snevre kanaler, snart et palads ved Canale grande. Men overalt har Marstrand godt forstået at komponere figurerne sammen med de arkitektoniske omgivelser”.

“Kunst i Privateje”, bind 1, 1944, omtalt s. 149 afb. s. 150. Kai Grundt skriver bl.a.: “....støtter den unge, bly dame, der stiger ned i gondolaen, sig til den stovte gondolieres arm - en ringe mand ganske vist, men med grandezza”.

Proveniens: Murermester J.W. Frohne (1898), dennes auktion 1927 nr. 24, afb., købt af Fabrikant Knud og Agathe Neye. Bruun Rasmussen auktion 231, 'Dansk Guldalderkunst', 1969 nr. 22, afb. s. 47.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK