2049/7012
Maskeopsats af udskåret patineret træ med rester af sort pigment og hvid kaolin. Ibo folket, Nigeria. H. eks. stand 28 cm.
Proveniens: Ex. Paul Maker, Californien, USA. Ex Diamondstein Tribal Art Gallery, Californien, USA.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag