2049/​7012

Maskeopsats af udskåret patineret træ med rester af sort pigment og hvid kaolin. Ibo folket, Nigeria. H. eks. stand 28 cm.

Proveniens: Ex. Paul Maker, Californien, USA. Ex Diamondstein Tribal Art Gallery, Californien, USA.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

5.000–8.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK