12109/124
Dansk møbeldesign
Fritstående bar af mørkbejdset eg med buet bagside og top. Front med disk, top og skabslåger samt sokler med formica. Syv flaskerør af plast samt to mindre skuffer med forkromede vippehåndtag. Samt tre barstole med stel af mørkbejdset eg, betrukket med brunt skai. 1960–70'erne. Antageligt udført hos Dyrlund. H. 105. L. 130. B. 41/54.
En nøgle medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre finérskader.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021
Vurdering
Hammerslag