12109/​124

Dansk møbeldesign

Fritstående bar af mørkbejdset eg med buet bagside og top. Front med disk, top og skabslåger samt sokler med formica. Syv flaskerør af plast samt to mindre skuffer med forkromede vippehåndtag. Samt tre barstole med stel af mørkbejdset eg, betrukket med brunt skai. 1960–70'erne. Antageligt udført hos Dyrlund. H. 105. L. 130. B. 41/54.

En nøgle medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre finérskader.

Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK