Balder Olrik (f. Virum 1966)
“Bridge Tower” fra serien “Under Reconstruction”, 2017. Sign. på certifikat på rammens bagside. Edition Large 2/3. Pigmenttryk på Hahnemühle papir. 125×90.
Udstillet: “Balder Olrik: Under Reconstruction – Notes from the Couch”, Hans Alf Gallery, København, 8. april - 13. maj 2017. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående udstilling.
Værket var på udstillingen ledsaget af følgende tekst:
“She wondered, why she had spent so much money on a psychiatrist that she consistently lied to. Somehow, secretly, she hoped he would fall in love with her and change her life forever”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020