2203/​532

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

“Dobbeltriflet”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1947. Formgivet 1947. Vægt eksklusive dele med stål 4585 g. (126)

Proveniens: Boet efter blomsterhandler Erik Bering.

Bestående af: 13 middagsknive med kort skaft, 9 middagsgafler L. 19,5., 5 middagsgafler L. 18., 14 frokostknive med kort skaft, 23 frokostgafler, 10 dessertskeer, 10 bouillonskeer, 8 teskeer, 6 kaffeskeer, 10 smørknive, 12 kagegafler, 1 flaskeåbner med langt skaft, 1 serveringsspade med stållaf L. 22,3., 1 spejlægske, 1 serveringsske L. 20., 1 sauceske, 1 steggaffel.

Alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Enkelte gaflers spidser let bøjede og nogle knives hule skafter med mindre buler - fortrinsvis for enden af skaft. Følgende dele med indgravering for enden af skaftets bagside: 5 frokostgafler, 7 middagsknive, 6 middagsgafler (L. 19,5), 6 frokostknive, 5 dessertskeer, 6 bouillonskeer, 6 teskeer, 6 kaffeskeer, 6 smørknive, 6 kagegafler, flaskeåbner, serveringsspade med stållaf, serveringsske og sauceske.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

12 bud

(Autobud) 28.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK