Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
“Dobbeltriflet”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1947. Formgivet 1947. Vægt eksklusive dele med stål 4585 g. (126)
Proveniens: Boet efter blomsterhandler Erik Bering.
Bestående af: 13 middagsknive med kort skaft, 9 middagsgafler L. 19,5., 5 middagsgafler L. 18., 14 frokostknive med kort skaft, 23 frokostgafler, 10 dessertskeer, 10 bouillonskeer, 8 teskeer, 6 kaffeskeer, 10 smørknive, 12 kagegafler, 1 flaskeåbner med langt skaft, 1 serveringsspade med stållaf L. 22,3., 1 spejlægske, 1 serveringsske L. 20., 1 sauceske, 1 steggaffel.
Alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Enkelte gaflers spidser let bøjede og nogle knives hule skafter med mindre buler - fortrinsvis for enden af skaft. Følgende dele med indgravering for enden af skaftets bagside: 5 frokostgafler, 7 middagsknive, 6 middagsgafler (L. 19,5), 6 frokostknive, 5 dessertskeer, 6 bouillonskeer, 6 teskeer, 6 kaffeskeer, 6 smørknive, 6 kagegafler, flaskeåbner, serveringsspade med stållaf, serveringsske og sauceske.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
12 bud