1634/​1305

Diamant- og emalje broche af 18 kt. guld prydet med rosenslebet diamant og blå emalje, et par kamé kraveknapper af guld hver prydet med udskåret kamé. Samt et par manchetknapper, to brocher og hårkam af forgyldt metal mm. prydet med facetslebne granater m.m. Dele med guld vægt i alt ca. 5,5 gr. Diamantbroche L. 5,3 cm. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Granatbroche med manglende sten og reparationer. Diamantbroche mangler lås.

Smykker, 24. august 2016

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

16 bud

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK