2027/​659

Mogens Møller (f. København 1934)

“Tegn”, 1974. Usign. Metal på sokkel af bemalet træ. H. 126. B. 43. D. 11.

Litteratur: “Fotografier af dansk billedkunst: Mogens Møller”, Kunsthistorisk Billedarkiv, Danmarks Kunstbibliotek, DAK-281–007. Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.

God original stand. Enkelte alderstegn i form af lettere slidtage samt mindre afskalninger.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag