Et par Meissen kandelabre af porcelæn dekoreret i farver, modelleret med kvinde med putti og gammel mand med lanterne. omgivet af blomster grene med pousserede blomster, hver med arme til tre lys. Tyskland, 19. årh. H. 30 cm. (2)
kandelabre med putti: pil mangler, bue halveret, afslag på tå, afslag på blomster og blade, blade på lysarme limet, revne ved front rocaille. Gammel mand med lanterne: tønde revent, afslag på blomater og blade, den ene lysarme blade mangler, revne på bagside ved rocaille
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020