2434/193
Max Rimboeck (f. Passau 1890, d. 1956)
En rygvendt kvinde i rød kjole og opsat hår. Sign. Max Rimboeck 1920. Olie på papir monteret på træ. Lysmål 25,5×20,5.
Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024
Vurdering
Hammerslag