Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Fællesskabet”. Sign. Scherfig 1978, 27/280. Litografier i farver. Lysmål 43 × 62.
Litteratur: Lamberth nr. 23. Proveniens: Skænket til formanden for “Folkebevægelsen mod EF”, 1972 i Fredernsborg. som tak for indsatsen - blandt underskriverne er Hans Scherfig, som var lokal.
Papiret er gulnet. Små fugtpletter/misfarvninger langs nederste kant samt skjolder ved venstre kant. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 29. september 2020