13 små russiske vodkabægre af sølv, heraf otte med påsatte hanke, to indvendig forgyldte. Forskellige mestre, bl.a. Grigori Ivanov Serebrjanikov, kyrillisk guardein mærke VA, Moskva bymærke 1766. Primært 18. årh. Samt et æggebæger med uidentificerede stempler, 19. årh. Vægt 388 g. H. 3–4,5. (14).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Større og mindre indtryk.
Russisk tema, 7. december 2020
21 bud