2015/​619

Frits Henningsen, tilskrevet (f. 1889, d. 1965)

Sofabord af udskåret bejdset eg, opsat på cabriole ben. Svungen top med kehlet kant. Udført ca 1940, antageligt hos snedkermester Frits Henningsen. H. 52. L. 124,5. B. 38,5–54,5.

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker, tørrevner og mindre hak. Lak med noget slitage. Luft imellem samling på ben.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag