899/​76

Edith Corbet (f. Goulburn, New South Wales, Australien 1846, d. Hamstead, Storbritannien 1920)

Udsigt ud over Athen med Akropolis i baggrunden. Sign. Edith Corbet 1903. Olie på lærred. 38×98.

Edith Corbet var landskabsmaler, tæt forbundet med 'etrusker' gruppen af italienske og engelske malere, der søgte at male rene og præcise repræsentationer af naturen. I 1891 cementerede hun forbindelsen til den gruppe ved at gifte sig med Matthew Ridley Corbet, en af ​​gruppens vigtigste kunstnere. Hun blev født Edith Edinborough. . . [og] udstillede i London i 1871. Hun giftede sig derefter med maleren Arthur Murch og boede i Rom, hvor hun arbejdede med Giovanni Costa, lederen af ​​etruskerne. Mellem 1880 og 1890 udstillede Edith Murch mange værker på Grosvenor Gallery og New Gallery. Efter hendes ægteskab med Corbet udstillede hun primært på Royal Academy, besøgte Italien, men boede i London resten af ​​sit liv. Edith Corbet's værker deler den etruskiske optagelse med harmonisk og dæmpet uigennemsigtig farve. Hun malede også panoramiske landskaber på aflange vandrette lærred, som nærværende maleri viser.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

15.000–25.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK