921/286
Barok bæger af sølv, udvendig delvist forgyldt og indvendig forgyldt, let tilspidset form, drevet med blomster, bladværk og druer imellem tre ovale kartoucher graveret med allegorier på tro, håb og kærlighed, på tre kugleben. Mestermærke AB, antagelig Sydtyskland. 18. årh.s første halvdel. Vægt 262 g. H. 11,5 cm.
Vurdering
Hammerslag